מהם היתרונות בהליך בוררות לעומת התדיינות בבית משפט

גם אם אתם האנשים הכי חביבים וקלילים, גם אתם עשויים להיקלע למחלוקות ולסכסוכים שונים במהלך חייכם –  בין אם מול אנשים זרים, עם הסביבה הקרובה שלכם, או בעניינים עסקיים או כספיים. במדינת חוק, בית המשפט הוא זה שמכריע בסכסוכים אזרחיים משמעותיים.

למרות זאת, המדינה מאפשרת גם, לפי החוק כמובן, לפתור את אותן מחלוקות גם בהליכים אלטרנטיביים. אחד מההליכים הללו הוא הליך הבוררות. במאמר הבא נסביר מהם היתרונות של הליך בוררות לעומת התדיינות בבית המשפט.

 

הליך בוררות

לפני שניגע ביתרונות של הליך הבוררות על פני התדיינות בבית המשפט, חשוב להבין מהו הליך הבוררות. מדובר בהליך אלטרנטיבי להליך משפטי, בו למעשה מוכרעת מחלוקת בין שני צדדים שונים על ידי בורר.

ההכרעה של הבורר, שנבחר באופן מוסכם על ידי שני הצדדים המסוכסכים, היא מחייבת וקובעת. שני הצדדים יכולים להסתייע בעורכי דין ובעדים במהלך הבוררות, כשהבורר יקשיב לטענות שני הצדדים ורק לאחר מכן יקבל החלטה. הקליקו כאן לעוד פרטים.

 

זמנים קצרים

מערכת המשפט הישראלית נחשבת לכזאת שלא ממהרת להכריע בתיקים. כך נוצר מצב שבו אנשים שפונים לבית המשפט שיכריע בסכסוך, מגלים שהזמן עובר ובית המשפט ממשיך לדון בסוגיה במשך שנים. הליך בוררות מאפשר לוחות זמנים הרבה יותר גמישים מאשר לוחות הזמנים של בית המשפט, כך שאם שני הצדדים יהיו מעוניינים בהכרעה מהירה, הם יוכלו לממש זאת.

 

מנהל ההליך

בבית המשפט, השופט הוא מי שאחראי על ניהול הדיון המשפטי וקבלת ההחלטות. במהלך הליך בוררות, הבורר הוא זה שמנהל את ההליך. היתרון של הבורר על פני השופט הוא שהבורר מוסכם על שני הצדדים, וגם עשוי להיות מומחה בתחום בו חלוקים הצדדים.

 

הסכמה משותפת

בכלל, בוררות היא הליך שמבוסס על הסכמה משותפת לעומת הליך משפטי רגיל. כל אדם יכול לפנות אל בית המשפט ולגרור אליו אדם אחר. כדי שהליך בוררות יצא לפועל, שני הצדדים צריכים לתת את ההסכמה שלהם מראש לפתירת המחלוקת בהליך מסוג זה.

 

פתרון משותף

במקרים רבים, הבורר ינסה למצוא פתרון משותף שיהיה מוסכם על שני הצדדים, דבר שלא תמיד ניתן לראות בבית המשפט. חשוב לציין שזה לא מחייב, כך שגם פה שני הצדדים יצטרכו לתת את הסכמתם.

 

דלתיים סגורות

סכסוכים משפטיים מורכבים, או כאלו שכוללים שני צדדים שמסוקרים מבחינה תקשורתית, יכולים להגיע בקלות אל הטלוויזיה ואל העיתון. הליך בוררות הוא הליך שנעשה בדלתיים סגורות ומאפשר לשני הצדדים להנות משקט תקשורתי.

 

עלויות

באופן מפתיע, הליך בוררות זול יותר לרוב מהליך שנעשה בבית המשפט. מכיוון שההליך קצר יותר, ומכיוון שבחלק משמעותי מהליכי הבוררות אין צורך לשלם לעדים מומחים עקב מומחיות הבורר, יוצא שהליך הבוררות זול יותר מהתדיינות בבית המשפט.

יתרונות בוררות בית משפט

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בחירת תצוגה
נותני שרות
הדפסה תלת מימד לתעשיית המתכת

תעשיית המתכת עוברת שינויים מרחיקי לכת מבחינת תהליך הייצור, וזאת כחלק מכניסה של תהליכי ייצור מתקדמים אשר מאפשרים לחסוך באופן משמעותי בעלויות. כיצד זה מתבצע ומה חשוב לדעת לגבי הדפסה

תאונות דרכים
עריכת דין
תביעות נזקי גוף תאונות דרכים

הגשת תביעה עבור תאונת דרכים במהלכה נגרם לאדם נזק גופני כלשהו יכולה להתבצע באמצעות 2 דרכים עיקריות. האחת היא באמצעות סיוע וליווי מטעם עורך דין שבקיא בתחום הנזיקין. השנייה היא

תביעות נזקי גוף
עריכת דין
תביעת נזקי גוף בגין אובדן כושר עבודה

לנזקי גוף עלולים להיות השלכות הרסניות, במיוחד כאשר הם מובילים לאובדן כושר עבודה. אנשים שחווים ירידה ביכולתם לבצע את תפקידם המקצועי, עלולים להתמודד עם קשיים כלכליים משמעותיים, בשל פוטנציאל ההשתכרות